mamawkuchni

Dieta bezglutenowa dla dziecka

Znaczna część społeczeństwa wierzy, że celiakia, czyli choroba związana z nietrawieniem glutenu – przechodzi z wiekiem. Mówi się o niej jako o chorobie wieku dziecięcego, która z czasem przechodzi. Nawet w środowisku lekarskim zdarzają się jeszcze takie błędne diagnozy. Trzeba na to uważać, ponieważ celiakia absolutnie nie przechodzi z wiekiem. Jest to choroba, który towarzyszy cierpiącemu całe życie, dlatego dziś tak ważna jest zdrowa żywność dla dzieci z nietolerancją glutenu.

Innymi słowy najlepiej od najmłodszych lat warto uczyć dziecko przestrzegania diety bezglutenowej, żeby nie narazić go na cierpienia w dorosłym życiu. A jeżeli ktoś od dziecka będzie karmiony taką dietą, na pewno będzie się jej trzymał w dorosłym życiu.

Często jednak trudno przekonać dzieci do sposobu odżywiania, innego od ich rówieśników. Co zatem zrobić? Czy izolować swoje dzieci od kolegów i koleżanek? To raczej nie jest dobre rozwiązanie. Poniżej kilka porad, które pomogą sprawić, że zdrowa żywność dla dzieci, będzie im bardziej przyjazna:

Po pierwsze sami dajmy przykład dzieciom. Przyrządzajmy różne potrawy i chwalmy przy stole ich smak. Jeśli zapraszamy rodzinę czy znajomych poprośmy ich, by okazali podobną postawę. Mogliby wyrazić uznanie dla tego rodzaju jedzenia.

Po drugie pobudźmy motywację wewnętrzną dziecka – pomoże nam w tym, zarówno nasz przykład, jak i rozmowy z dziećmi, na temat zalet bezglutenowego jedzenia.

Po trzecie możemy się wspomóc również motywacją zewnętrzną. Czyli nagradzajmy dobre postępowanie dziecka (nieraz wystarczy zwykła pochwała – dzieci uwielbiają być chwalone), a gdy zachowuje się źle przy stole należy je ukarać.

Ważne jest byśmy nie traktowali swego dziecka „ulgowo” i starali się je na siłę uszczęśliwiać innymi sposobami. Dziecko nie powinno czuć, że jest chore, czy różni się od kolegów. Powinno być traktowane tak samo, jak jego rówieśnicy.

Ale najważniejsza z tych wszystkich czynników jest konsekwencja. Nigdy nie dajmy się złamać, czy nie „litujmy” się nad dzieckiem. Pamiętajmy, że wszelki nasze poczynania maja na celu dobro i zdrowie naszego dziecka – jakże cenna wartość w dzisiejszych czasach!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 grudnia 2015 by .

Nawigacja

%d blogerów lubi to: